Zarówno hodowcy bydła, jak i drobiu starają się dostarczyć swoim zwierzętom wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Właściwa dieta pozwala zadbać o kondycję trzody i uchronić ją przed ewentualnymi problemami zdrowotnymi. Jednym ze składników pasz jest kukurydza mielona. Co powinno się o niej wiedzieć?
Jak dobierać pokarm dla zwierząt?
Komponując dietę zwierząt gospodarskich należy brać pod uwagę przede wszystkim ich zapotrzebowanie energetyczne oraz to, jakie składniki mineralne i witaminy powinny być przez nie przyswajane. Nie należy zapominać jednak o innych ważnych aspektach. Zalicza się do nich m.in. wpływ na trawienie oraz to, czy pokarm będzie chętnie spożywany.
Dokładny plan żywienia należy zawsze tworzyć zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi rasy, wieku i funkcji zwierzaków. Kukurydza mielona pojawia się jednak w wielu paszach i okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu gatunków. Co należy o niej wiedzieć?
Dlaczego kukurydza powinna znaleźć się w diecie zwierząt?
Ziarna kukurydzy cenione są przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką zawartość energetyczną. Dzięki niewielkiej ilości włókna oraz dużemu zasobowi lekkostrawnych węglowodanów pod względem kaloryczności przewyższa większość hodowanych w Polsce zbóż. To jednocześnie źródło witamin takich jak A i E oraz dobrze przyswajalnego białka. Warto wspomnieć o tym, że kukurydza jest też chętnie zjadana przez większość zwierząt hodowlanych.
W jakich formach można podawać kukurydzę?
Wśród dostępnych rozwiązań pojawia się kilka opcji na wprowadzenie tej rośliny do zwierzęcej diety. Farmerzy sięgają często po ziarna mokre, kiszone lub suszone. Wysuszenie i zmielenie kolb zapewnia m.in. łatwość przechowywania. Problemu nie sprawia wówczas też mieszanie mączki z innymi składnikami paszy. Kukurydza w formie zmielonej jest ponadto łatwo przyswajalna i nie powoduje problemów z trawieniem. W jaki sposób można ją uzyskać?
Osoby posiadające dostęp do kukurydzy z upraw mogą zdecydować się na samodzielne suszenie i mielenie surowca. Ziarna można poddać tego typu obróbce na kilka sposobów. Zaleca się jednak zawsze postępować zgodnie ze szczegółowymi zaleceniami. Bardzo ważne jest bowiem to, aby pokarm nie zawilgotniał i nie stał się podatny na rozwój bakterii lub grzybów.
Popularnym rozwiązaniem jest zakup gotowej, zmielonej już kukurydzy. W tym przypadku należy zawsze dokładnie zapoznać się z ofertą dostawców oraz ich referencjami. Zaleca się sprawdzać, czy składniki paszy były przechowywane w bezpiecznych warunkach i nie będą stanowiły zagrożenia dla zwierząt.
O czym należy pamiętać?
Właściwie zbilansowana dieta to podstawa każdej hodowli. Aby utrzymać trzodę w dobrej kondycji, należy pamiętać o przeprowadzaniu regularnych badań i wprowadzaniu ewentualnych zmian w żywieniu. Kukurydza to ważny składnik diety zwierząt hodowlanych. Przygotowana i przechowywana w bezpieczny sposób będzie zdrowym elementem karmy.