Ciekawa zabawa z rocznym dzieckiem

Ciekawa zabawa z rocznym dzieckiem

Roczne dziecko jest ciekawe świata, jednocześnie wszystkiego nadal się uczy. Dlatego na każdym kroku warto pokazywać, w jaki sposób wszystko funkcjonuje, jednocześnie dbając o jego maksymalne bezpieczeństwo.

Czego oczekuje roczne dziecko?

Niewątpliwie pierwszy rok z życia człowieka jest dość specyficzny. Z jednej strony uczymy się całego otaczającego świata, z drugiej musimy nauczyć się siedzieć, chodzić i mówić. To bardzo duże wyzwanie, dlatego na właściwie każdym kroku takie dziecko jest maksymalnie ciekawe świata, a rolą rodzica jest pełne jego zaspokojenie. Zabawa z rocznym dzieckiem to przede wszystkim szlifowanie już posiadanych umiejętności. Maluch chce się uczyć i jest ciekawy świata, dlatego warto wykorzystywać to właściwie na każdym kroku. Można pobawić się piłką, która nie tylko sprawdzi się do rzucania, kopania, ale także przenoszenia z miejsca na miejsce. Warto wiedzieć, że ćwiczenie małych rączek to pewnego rodzaju wyzwanie, o której należy zadbać właściwie zawsze. Dziecko może pomagać w lepieniu ciasta, ale również masy solnej czy plasteliny. Doskonale sprawdza się piasek kinetyczny, ponieważ pobudza kreatywność.

Ucz malucha

Segregowanie zabawek, pomoc w załadowaniu pralki czy przynoszenie różnych przedmiotów- to z jednej strony drobna pomoc i nauka tego typu czynności, z drugiej szlifowanie chodzenia czy chwytania. Dla dziecka ma to kluczowe znaczenie, ponieważ będzie mogło wspomóc poznawanie otaczającego świata. Z pewnością nauka mówienia to także świetna zabawa. Dlatego warto śpiewać dziecku proste piosenki, czy też powtarzać poszczególne słowa związane z codziennymi czynnościami. Niewątpliwie będzie to interesujące podejście, które sprawi, że pojawi się motywacja. Dzieci bardzo szybko się uczą, jednak ciągłe ćwiczenie ma dla nich kluczowe znaczenie. Warto zachęcać malucha zarówno do chodzenia, chwytania przedmiotów, jak budowania z klocków. W ten sposób zdobywa umiejętności, które wykorzysta w późniejszym życiu.