Bezcenny brylant

Powszechnie wiadomo, że brylanty mają swoją cenę. Prawdziwy kamień szlachetny musi wszakże swoje kosztować. Jednak są na świecie takie brylanty, których cena jest niemierzalna.
Przykładem jest najdroższy brylant świata .

Bezcenny klejnot

Koh-i-noor czyli “Góra światła” to zarówno jeden z największych znanych diamentów na świecie jak i najdroższy kamień szlachetny na świecie. Ma imponującą wagę 105 karatów czyli 21,6 grama.
Swoją sławą i urodą upiększa koronę brytyjską, zdobiąc przód krzyża. Przechowywany jest w Muzeum Tower.

Niezwykła historia klejnotu

Co ciekawe nie do końca są znane losy brylantu. Nie wiadomo gdzie dokładnie go odnaleziono i co się z nim działo na samym początku. Pojawia się jedynie informacja, że w 1304 roku był własnością radży Malwy. Zapis ten znajduje się w kronikach samego radży.

Przez kolejne 200 lat nie ma żadnej informacji o niezwykle dużym i pięknym brylancie. Dopiero w 1526 natykamy się na skarbiec Babura, założyciela dynastii Wielkich Mogołów. Stworzyli oni swoje państwo na terenie północnych Indii.

Wiadomo, że po Baburze Koh-i-Noor był w posiadaniu wielu radżów i książąt indyjskich. Ciekawe są jego losy z lat 30 i 40 XVIII wieku. Miał być bowiem zdobyczą wojenną w Delhi, jako własność szacha Nadira, który podbił miasto. Jednak w zapłaconej przez pokonanego kontrybucji nie było wspaniałego klejnotu. Nadir dowiedział się, że pokonany schował klejnot w turbanie, aby go zatrzymać.
Wykorzystał więc stary obyczaj zaproszenia pokonanego na ucztę. Podczas posiłku, na znak pokoju Nadir zażądał wymiany turbanów, starego gestu pojednania. W ten sprytny sposób wszedł w posiadanie Koh-i-Noora, jednak nie przyniosło mu to szczęścia.
W 1747 Szach został zamordowany. Jego syn również zginął nie chcąc oddać brylantu Afgańczykom.

W 1813 stał się częścią skarbu władcy Lahaur. W 1850 po powstaniu sipajów jako klejnot koronny został skonfiskowany przez Kompanię Wschodnioindyjską. Został ofiarowany królowej Wiktorii z okazji 250 rocznicy powstania Kompaniii.
Jednak dopiero w 1911 roku został umieszczony w koronie królewskiej. Dokładniej w koronie królowej Marii, babki królowej Elżbiety II. Od 1937 roku zdobi koronę królewską Elżbiety Królowej-Matki.