Jak przenieść sale kinową do domu?

Kiedyś posiadanie kina domowego wydawało się prawie niemożliwe. Na nasze szczęście technologia nie tylko poszła do przodu, ale też znacznie bardziej się rozpowszechniła. Dzięki temu prawie każdy ma możliwość stworzenia sobie we własnym domu małego kina, w którym będzie miło spędzać czas.
Jednak zanim na „swoim dużym ekranie” zobaczymy gwiazdy kina, musimy się do tego przygotować.

Po pierwsze – telewizor, czy rzutnik z ekranem?

Aby móc oglądać filmy potrzebujemy oczywiście urządzenia do wyświetlania go. Na uzyskanie odpowiednio dużego ekranu, który pozwoli całej rodzinie na wygodne oglądanie, a ponadto na dobrą jakość obrazu jest albo telewizor, albo rzutnik.
Co z tych dwóch opcji lepiej wybrać? Dla każdego lepsze będzie coś innego.
Telewizor to dość standardowe wyposażenie domu. Prawie każdy ma w salonie jeden odbiornik. W kinie domowym również bardzo dobrze się sprawdzi. Dzisiejsze telewizory zapewniają obraz tak dobrej jakości, jakby się patrzyło na rzeczywistość, a nie ekran. Ponad to, światło słoneczne może i psuje nieco obraz, ale zasunięcie okien już daje radę.
Przy rzutniku zasłonięcie rolet, czy żaluzji często nie daje tak dobrego efektu. A to dość ważna kwestia, bo większość osób urządza swoje kino domowe w salonie, gdzie są dość spore okna.
Rzutnik ma jednak inne zalety. Można bowiem schować ekran i rzutnik, zyskując więcej miejsca, ograniczając sobie czas spędzony przed ekranem, czy na wypadek, gdy nas w domu nie ma dłuższy czas i chcemy się zabezpieczyć przed złodziejem.
Telewizor nie daje takiej wygody. Zawsze jest pod ręką, w wyniku czego bardzo nas czasem kusi włączyć sobie jakiś ciekawy program, podczas gdy mamy zadanie do zrobienia.
Za to telewizor wygrywa na polu wymiany. Łatwo wymienić telewizor na nowy. Wystarczy wypiąć go z gniazdka i wynieść, a rzutnik? Jeśli jest niezamontowany na stało również – sprawa jest prosta, ale te montowane na suficie? Co jeśli się zepsuje? Jeśli będziemy chcieli go wymienić? Trzeba dzwonić po firmę, która go zdemontuje. Jest z tym trochę kłopotu. Więcej na okgk.org.pl.

Dźwięk

Drugą ważną sprawą, przy oglądaniu filmów jest dźwięk. Kto nie miał tak, że ogólna głośność była dobra, ale tylko zaczął się szept to nic nie było słychać. Pogłośniłeś i było w miarę słychać. Nie minęła jedna sekunda i nagle głośne krzyki, eksplozja, głośna muzyka w filmie niemal nie pozbawiły cię słuchu.
Chyba każdy tak miał. Co jest główną przyczyną takiej sytuacji? Złe ustawienie głośników.
Standardowo do domowego kina polecany jest system audio 5.1, czyli złożony z pięciu głośników. Jeden centralny i cztery centralne, dzięki którym jakość dźwięku znacznie ulega poprawie. O ile dobrze jest ustawimy.
Najważniejszy jest głośnik centralny, który odpowiada za ponad połowę dźwięków, które do nas dochodzą. Niektórzy radzą by znajdował się on za telewizorem, czy rzutnikiem. Dzięki temu źródło obrazu i dźwięku zbiega się, co jest dla nas naturalne i czujemy się komfortowo. Ale w przypadku telewizorów jest to bardzo złe rozwiązanie. Telewizor zagłuszy falę dźwięku, przez co zamiast zyskać dużo stracimy. Jeśli chodzi o ekrany to te, które szczycą się wysoką przepuszczalnością dźwięku w takim ustawieniu mogą dać radę.
Mimo wszystko najlepiej kłaść głośnik pod telewizorem/ ekranem. Wtedy źródła dźwięku i obrazu będą się nakładać bez żadnych tłumów i utracie na jakości dźwięku.

Pomieszczenie

Na kino domowe najczęściej wybieramy salon. Jest to dość oczywisty wybór, bo jednak tam jest najwięcej miejsca, spędzamy najwięcej czasu i najczęściej każdy ma telewizor w salonie. Jednak pomieszczenie dzienne może być dość kiepskim wyborem. Dlaczego?
Po pierwsze – światło, które rozjaśnia obraz na ekranie, telewizorze, co rolety nie zawsze nam rekompensują. Po drugie – pomieszczenie na kino domowe musi uwzględniać przepuszczalność dźwięku. Niektóre meble, ich ustawienie mogą go wygłuszyć, więc zostajemy nieco ograniczeni, jeśli chodzi o wystrój.
Dlatego najlepiej jeśli masz nieużywane poddasze. Możesz tam zrobić kino domowe z prawdziwego zdarzenia, odpowiednio wygłuszając pomieszczenia, rozmieszczając głośniki i meble. Wtedy osiągniesz najlepszy dźwięk i obraz.